town Kleck

Message:

Gazeta Polska nr 64, Warszawa dnia 4/17. 03. 1900r.
Z gubernii zachodnich
Z powiatu słuckiego donoszą pod dniem 10-tym bieżącego miesiąca:

W Klecku od roku 1882 istnieje kasa wkładowo-zaliczkowa, działalność jej z każdym rokiem się wzmaga. Od pożyczek pobierano 6 %. Na zjeździe przedstawicieli kas wkładowo-zaliczkowych z całego państwa w Moskwie, kasa klecka zajęła pierwsze miejsce, bo mogła się pochwalić jak najmniejszym od pożyczek pobieranym procentem; tańszego krótkoterminowego kredytu żadna finansowa szczupłych rozmiarów instytucja udzielić nie jest w stanie.

Dnia 25 lutego r. b. na ogólnym zebraniu stowarzyszonych zarząd kasy przedstawił całoroczne sprawozdanie za rok ubiegły 1899. Liczba stowarzyszonych do 1 stycznia roku bieżącego wynosiła 519 członków, z suma udziałów członkowskich 30. 297 rubli 22 kopiejki; wkładów 107. 993 ruble 24 kopiejki; kapitału zapasowego 5. 017 rubli 59 kopiejek; a w obrocie więcej niż pół miliona rubli. Ogólne zebranie Towarzystwa dywidendę oznaczyło 5 %.

W sąsiednim powiecie nowogródzkim, w jego stolicy, znacznie później zawiązało się takież, jak Kleckie Towarzystwo Wkładowo -Zaliczkowe. Powodzenie przeszło wszelkie oczekiwania; liczba członków daleko przeszła cyfrę tysiąc, a obroty kasowe są znaczne, pomimo że od pożyczki płaci się 8 procent. W szczególności włościanie bardzo bardzo garną się do kasy nowogródzkiej, tak, że częstokroć daje się czuć brak kapitału obrotowego, kiedy przeciwnie w kleckiej suma nagromadzonych wkładów stratę przynosi.
Słyszeliśmy, że w miasteczku Horodyszczu, w powiecie nowogródzkim, ludzie dobrej woli, krzatają się około założenia kasy wkładowo-zaliczkowej. R.

Reply to the message

*
*
*
*
*

Back