Maciasy - village in Miadzieł district Minsk region of the Republic of Belarus. There are the following data for this settlement on the Radzima.net website:
- geographical coordinates and location of village Maciasy on the detailed map of the beginning of the XXth century and modern maps, as well as on satellite images from the Google Maps;Maciasy at map
- administrative-territorial belonging in Poland (1920-1939)in the Republic of Belarus (2017);
- name of the Catholic parish to which belonged village Maciasy at the beginning of the XXth century
- what years the Metric books about the born, married and dead of this parish have survived;
- address of the Archive in which the metric books are stored;

This information is available for registered users with a Premium plan.

Add the message

*
*
*
*

Messages:

Witam.
Nazywam się Marcin Gumowski i mieszkam w Toruniu. Moim Dziadkiem był Eugeniusz Gumowski który był lotnikiem w Aeroklubie Wileńskim. Z informacji które posiadam wynika że Piotr Guto - (Gumowski), jest moim przodkiem. Proszę o kontakt, ponieważ chciałbym zadać parę pytań.reply
Czesc krewniaku,
Jestem Wladyslaw syn Jerzego syna Wladyslawa syna Piotra czyli Piotr to moj pra-dziadek.
Posiadam troche bardzo fragmentarycznych informacji i zdjec.Prosze o kontaktreply
Poszukuję informacji o miejscu pochowku moich pradziadków - Romualda Bukowskiego i Albiny Bukowskiej z domu Naruszko. Mieli syn Jana, który w 1936 r został powołany do 3 Pułku Szwoleżerów plut. Łączności. Przeżył obóz pracy Stalag 11B. Ma aktualnie 102 lata. Ja jestem wnuczką i pielęgnuję historię rodziny.
Poszukuję informacji o swoich przodkach. Mój pra-pra-dziadek, Piotr Gumowski urodził się najprawdopodobniej we wsi Maciasy, około roku 1840. Ojcem był Michał Śmigielski, który będąc jeszcze kawalerem, wykorzystał przywilej prawa pierwszej nocy z poddanką ze wsi Maciasy. Chłopak urodził się dokładnie 9 miesięcy od owej nocy. Nie mógł dopuścić aby jego krew poniewierała się jako chłop pańszczyźniany. Jako właściciel miał prawo nim rozporządzać. Wysłał go więc na naukę do Wilna, żeby zdobył tak ogładę. Kupił im od jakiegoś szlachcica zaściankowego szlachectwo i nazwisko Gumowski. Kupił im też majątek odległy o 12 km od Żar i nazwał go od imienia (najstarszego) syna Piotra - "Piotropolowo" (raczej "Piotropol").
Piotr Gumowski nie wrócił już do rodzinnej wsi, ale jego rodzina gdy nadawali chłopom nazwiska przyjęli nazwisko Gumowscy, chociaż przedtem wołali na nich Guto. (lub Gato - tekst tutaj jest niewyraźny.

Chciałbym ustalić dokładną datę urodzenia Piotra Gumowskiego oraz poszukuję informacji o jego rodzinie ze strony matki.