Michałowo - market town in białostocki powiat Białystock Voivodeship of Poland (the Second Polish Republic). There are the following data for this settlement on the Radzima.net website:
- geographical coordinates and location of market town Michałowo on the detailed map of the beginning of the XXth century and modern maps, as well as on satellite images from the Google Maps;Michałowo at map
- administrative-territorial belonging in the Russian Empire at the beginning of the XXth century, in Poland (1920-1939)
- name of the Orthodox parish to which belonged market town Michałowo at the beginning of the XXth century
- name of the Catholic parish to which belonged market town Michałowo at the beginning of the XXth century

This information is available for registered users with a Premium plan.

Add the message

*
*
*
*

Messages:

Poszukuję potomków Józefa Osipowicza i Marii z Rutkowskich z Topolan i Michałowa urodzonych przed 1907 rokiem. Mieli oni trójkę dzieci - Wacława (zmarł po 1993) - to ten ze zdjęcia profilowego, Janinę i Helenę żonę Tomasza (nieznane nazwisko). Ich matka Maria Osipowicz zd. Rutkowska była wnuczką Macieja Rutkowskiego, bratanicą Michała i kuzynką Stanisława Rutkowskiego i Antoniny Pyżyk z Topolan.reply
Tu żyli przed wojną: Józef Kozakiewicz z żoną Albiną Kozakiewicz (zd:Damszel). Przyjechali ze Starej Dębowej. I ich dzieci: Jan, Wanda, Helena, Janina. Po napaści przez Niemcy i Związek Radziecki na Polskę, Józef został zamordowany przez NKWD w Katyniu a jego żonę Albinę i trzy Córki wywieziono na Sybir do obozu pracy. Powróciły do Polski po sześciu latach, w1946r. Jan ukrywał się w Polsce i walczył w AK. Jeśli ktoś z Michałowa coś o nich wie, to proszę o kontakt.

Family names added by Users

Kozakiewiczadded by 1
Damszeladded by 1