Êðûñåâ³÷û - â¸ñêà ¢ Âà¢êàâûñê³ì ïàâåöå Áåëàñòîöêàãà âàÿâîäñòâà Ïîëüø÷û (Äðóãîé Ðý÷û Ïàñïàë³òàé).
Äëÿ ãýòàãà íàñåëåíàãà ïóíêòà íà ñàéöå Radzima.net ¸ñöü íàñòóïíûÿ äàíûÿ:
- ãåàãðàô³÷íûÿ êààðäûíàòû ìÿñöîâàñö³ ³ ðàçìÿø÷ýííå â¸ñê³ Êðûñåâ³÷û íà ïàäðàáÿçíàé ñòàðîé ìàïå ïà÷àòêó ÕÕ ñòàãîääçÿ ³ ñó÷àñíûõ ìàïàõ, à òàêñàìà íà ñàòàë³òàðíûõ çäûìêàõ Google Maps - Google Ìàïû;
- àäì³í³ñòðàöûéíà-òýðûòàðûÿëüíàÿ ïðûíàëåæíàñöü ó ñêëàäçå Ðàñ³éñêàé ³ìïåðû³, Ïîëüø÷û (Äðóãîé Ðý÷û Ïàñïàë³òàé),
- êàòàë³öêàÿ ïàðàô³ÿ, äà ÿêîé àäíîñ³ëàñÿ/àäíîñ³¢ñÿ â¸ñêà Êðûñåâ³÷û íà ïà÷àòêó ÕÕ ñòàãîääçÿ;
- ³ìÿ ¢ëàäàëüí³êà ³ íàçâà ìà¸íòêà, äà ÿêîãà íàëåæûëà ìÿñöîâàñöü ó ñÿðýäç³íå XIX ñòàãîääçÿ;
Ãýòà ³íôàðìàöûÿ äàñòóïíà äëÿ çàðýã³ñòðàâàíûõ óäçåëüí³êࢠç Premium ïëàíàì.
Ïàê³íóöü ïàâåäàìëåííå
Ïàâåäàìëåíí³:
Trafiłem na tę stronę, poszukując informacji na temat Centralnego Laboratorium Chemicznego, którego współwłaścicielem był Jan Wincenty Krysiewicz. W jakich latach działała ta firma? àäêàçàöü
Karol Krysiewicz (syn Jana i Elżbiety) miał dwie żony: najpierw Marię Wandę z Margowskich (1861-1885, córkę Bolesława i Heleny), która urodziła Mu syna Mariana Franciszka, a później Anielę Broekere (córkę Władysława i Walerii). Babką Marii Wandy Krysiewiczowej była Marianna Margowska z d. Lipińska, siostra mojego prapradziada Józefa Benedykta Lipińskiego h. Strzała. Karol i Jego żony spoczywają blisko siebie na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan w Poznaniu. Miejsca pochówków nadal istnieją i są oznaczone żeliwnymi tablicami nagrobnymi.àäêàçàöü
Prowadzę genealogię rodu Krysiewiczów, jak niżej, proszę o kontakt.
GENEALOGIA
RODU KRYSIEWICZ
(„drzewo – linii męskiej”
Genealogia niniejsza opracowywana jest w oparciu o:
* zapisy i przekazy rodzinne:
- kronika Jana Krysiewicza (1816-1896);
- przekazy Adama Karola Krysiewicza (1896-1957), który jako uczestnik wojny z bolszewikami w latach 1919-1921, w czasie działań wojennych – od Lwowa do Mińska na ob. Białorusi, natrafił na zaścianek szlachecki Krysiewicze w okolicach Wołkowyska - południowa Litwa - (ok. 80 km na wschód od Białegostoku - obecnie Białoruś (aktualnie jest to osiedle Krysiewiczi w Wołkowysku);
- zapiski i przekazy Władysława Broekere (1898-1975);
- zapiski i zbiory Tomasza Jana Krysiewicza (1938-) z Ursusa;
- zapiski, badania i zbiory Marka Stefana Krysiewicza (1945-) z Olsztyna;
* mikrofilmy ksiąg wszelkich (parafialnych, USC, cmentarzy i innych) opracowanych m.in. przez Mormonów Polskich jak i zbieranych przez twórców niniejszego opracowania;
* dane i informacje wg Wielkiej Genealogii Minakowskiego (WGM opracowana przez dr Marka Jerzego Minakowskiego w oparciu o dostępne mu dane, w tym podstawowe źródła: A. Boniecki, Herbarz Polski, W. Dworzaczek: Teki Dworzaczka oraz Tablice, W. Dworzaczek, Genealogia, B.H. Łuszczyński, Silva Heraldica, rodowody i inny materiał do rodopistwa z akt grodzkich i ziemskich b. województwa krakowskiego i innych archiwów akt dawnej Rzeczypospolitej Polski
* dane zawarte w bazie Stowarzyszenia Potomków Sejmu Wielkiego.
Genealogia niniejsza zawiera:
* zbiór rodzinny Krysiewiczów w linii prostej męskiej – na dzień dzisiejszy do ok. 1700 roku i oznaczonego jako nr 1 - NM1 KRYSIEWICZ - ur. prawdopodobnie w latach: 1700 do 1750 na Litwie czy też obecnej Białorusi? Zmarł On może ok. 1785 r. – brak danych – zapis na bazie przekazów i śladowych informacji!? Żona – NK1 X? – całkowity brak danych. To rodzice pierwszego dość dobrze opisanego protoplasty rodu - Tomasza Krysiewicza i możliwe dalszego (nieznanego) Jego rodzeństwa;
* zbiór linii „bocznych” krewnych i możliwie dostępnych ich rodzin;
* zbiór wszystkich osiągalnych krewnych w linii przodków wg pokrewieństwa linii męskich i żeńskich – nie na zasadach „dziedziczenia” nazwisk, tytułów itp. a jedynie typowego pokrewieństwa: rodzice, dziadkowie – pra... itd.
* zbiór – odniesienie do Stowarzyszenia Potomków Sejmu Wielkiego z uwypukleniem przodków i potomków – twórców Sejmu Wielkiego.
Stowarzyszenie Potomków Sejmu Wielkiego (SPSW) powstało 3. V. 2006 r., w 215 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja - jako stowarzyszenie zwykłe, zaś 14. I. 2008 r. uzyskało osobowość prawną (KRS: 0000296838). W tym momencie liczyło już 280 członków, którzy reprezentowali rodziny połowy posłów i senatorów Sejmu Wielkiego: „ojców - założycie-li współczesnej Polski”.
Głównym zadaniem SPSW jest krzewienie patriotyzmu i odpowiedzialności za sprawy Rzeczypospolitej - uświadamianie wszystkim, iż Rzeczpospolita nasza nie spadła z kosmosu, nie była dziełem obcych potęg, ale naszych przodków, ludzi z krwi i kości, których krew do dzisiaj w nas płynie.
Przodkowie nasi nie byli aniołami, walczyli często ze sobą (nie zawsze cnymi metodami), a jednak konfederacja przez nich zawiązana potrafiła uchwalić Ustawę Rządową z 3 maja 1791 r. - pierwszą europejską nowoczesną konstytucję.
Sejm Wielki (Czteroletni), który m.in. uchwalił Ustawę Rządową, zwaną Konstytucją Trzeciego Maja, to 461 osób - król, senatorowie i posłowie. Znamy ich głównie jako nazwiska ze szkolnych podręczników - ale przecież byli to prawdziwi ludzie - ludzie, którzy wyrośli w swoich rodzinach, żenili się, mieli dzieci i wnuki. My, ich potomkowie, zawiązaliśmy Stowarzyszenie Potomków Sejmu Wielkiego. Pragniemy w ten sposób rozniecać patriotyzm, czyli odpowiedzialną miłość do naszej Ojczyzny - Rzeczypospolitej. Żeby potomkowie nasi mogli być tak dumni z nas, jak my jesteśmy z naszych przodków.
Generacja 1
NM1 KRYSIEWICZ - ur. prawdopodobnie w latach: 1700 do 1750 na Litwie czy też obecnej Białorusi? Zmarły może ok. 1785 r. – brak danych – zapis na bazie przekazów i śladowych informacji!? Żona – ??1 X? – całkowity brak danych. To rodzice pierwszego dość dobrze opisanego protoplasty rodu - Tomasza Krysiewicza i możliwe dalszego (nieznanego) rodzeństwa właściwie nieznani. W/g relacji piszącego kronikę Jana Krysiewicza (1816-1896) podobno pomarli w młodym wieku tak, że i Tomasz ich nie znał. Rychły zgon Tomasza Krysiewicza spowodował, że jego dzieci nie wiedziały gdzie dziadkowie mieszkali i skąd byli. Adam Karol Krysiewicz (1896-1957) uczestnik wojny z bolszewikami w 1919-1921 r., w czasie działań wojennych – od Lwowa do Mińska na ob. Białorusi natrafił na zaścianek szlachecki Krysiewicze w okolicach Wołkowyska - południowa Litwa - (ok. 80 km na wschód od Białegostoku - obecnie Białoruś), zaścianek jest teraz osiedlem Wołkowyska i dalej nosi nazwę Krysiewicze, stamtąd owe „śladowe” informacje i tam aktualnie poszukuje się wcześniejszych „korzeni” rodu.
DZIECI NM1 KRYSIEWICZ i JEGO NIEZNANEJ ŻONY:
TOMASZ2 KRYSIEWICZ - ur. prawdopodobnie w 1781 r. może Zaścianek Krysiewicze k/Wołkowyska – ob. Białoruś, zmarł 02.08.1821 r. - Czarnków n/Notecią – pochowany - cmentarz parafialny (główna aleja).
----------------------------------------------------------------------
Generacja 2
TOMASZ2 KRYSIEWICZ (NM1) - ur. prawdopodobnie w 1781 r. może Zaścianek Krysiewicze k/Wołkowyska – ob. Białoruś, zmarł 02.08.1821 r. - Czarnków n/Notecią – pochowany - cmentarz parafialny (główna aleja). Żona - ROZALIA POWELSKA, ślub - 07.05.1811 r. - Kościół Parafialny w Czarnkowie n/Notecią.
(Uwaga: jak głosi przekazywana ustnie legenda – historia – ponoć wraz z w/w Tomaszem (nie wiadomo czy i jakie miał rodzeństwo) wyruszyło na wojaczkę (powstania, wojny itp.) jeszcze dwóch Krysiewiczów; jeden ponoć po latach walk i tułaczki osiadł w drodze powrotnej do rodzinnej posiadłości Krysiewicze - na Polesiu (prawdopodobnie okolice obecnej białostocczyzny) i tu pewne fakty by się zgadzały – jest „gałąź” rodu Krysiewiczów w tym rejo-nie – brak jedynie wiedzy o powiązaniach. Drugi walczący w rejonie Austrii (Galicji) ostał się pono w rejonie obecnego Śląska i okolic – i tu też pewne fakty by się zgadzały – jest „gałąź” rodu Krysiewiczów w tym rejonie – brak tylko jw. wiedzy o powiązaniach. Ten trzeci to w/w Tomasz, który zjawił się w rejonie poznańskim (Czarnków n/Notecią), i Jego to genealogię jako „wiodącą” tu opisujemy. Jest nadzieja, że kiedy te materiały trafią do różnych przedstawicieli rodziny Krysiewiczów – znajdą się powiązania, a może i „korzenie” – tkwiące gdzieś w historii, a może i rzeczywistości dzisiejszej na terenie dawnych kresów RP, a obecnie Litwy i Białorusi).
TOMASZ2 KRYSIEWICZ: Nieznany przybysz, młodzian ok. 20 - to letni, kaleka – kulawy możliwe żołnierz - inwalida, bez zawodu, możliwe, że uczestnik powstania kościuszkowskiego, uciekający wygnaniec z Litwy? Do Czarnkowa przybył w pierwszych latach XIX wieku. Rychły zgon Tomasza Krysiewicza (1821 r.) spowodował, że dzieci rodzone w latach 1812 do 1822 nie wiedziały o przeszłości ojca praktycznie nic. Nie zachowały się żadne wiadomości skąd pochodził, kim był i dlaczego opuścił strony rodzinne. Interesujące, że ten nieznany młody przybysz poślubił Rozalię Powelską z zasiedziałej rodziny patrycjatu miejskiego w Czarnkowie, wnuczkę burmistrza!? Pochowany został w głównej alei cmentarza czarnkowskiego nieopodal grobów proboszczów parafii czarnkowskiej!?
ROZALIA POWELSKA – ur. prawdopodobnie w 1783 r. w ?, zmarła - 28.02.1858 r. - Poznań (Wielkie Garbary 10, dom syna Jana Krysiewicza). Jej ojciec - JÓZEF POWELSKI (1742-1814) - obywatel miasta Czarnkowa, członek patrycjatu miejskiego, zięć burmistrza - (żona, Domicela Powelska z domu Nowacka (1754-1829) - to córka burmistrza) - Jozef Powelski najprawdopodobniej zaopiekował się przybyszem Tomaszem Krysiewiczem i oddał mu córkę Rozalię za żonę – szczegóły nieznane.
DZIECI TOMASZA KRYSIEWICZ i ROZALII POWELSKIEJ:
1. FRANCISZEK3 KRYSIEWICZ – ur. 27.09.1812 r. - Czarnków n/Notecią, chrzestni: Antoni Czerniewicz i Anna Gaczkowska, zmarł 13.05.1876 r. - Alais Dep. du Gard Francja.
2. IGNACY JAKUB3 KRYSIEWICZ (Ignacy Jakub Krysiewicz (sw.56407)) – ur. 22.07.1816 r. - Czarnków n/Notecią, chrzestni: Franciszek Powelski i Julia Glass, zmarł 11.01.1867 r. - Czarnków n/Notecią.
3. JAN3 KRYSIEWICZ (Jan Krysiewicz (sw.56380)) – ur. 07.09.1818 r. - Czarnków n/Notecią, zmarł 26.06.1896 r. – Poznań - pochowany: Cmentarz Starofarny w Poznaniu.
4. MARIA JOANNA3 KRYSIEWICZ – ur. 21.01.1822 r. - Czarnków n/Notecią, chrzest-ni: Jan Glass i Rozalia Bąk, zmarła 14.10.1855 r. - Wyrzysk.
Korzystając z zapisu elektronicznego niniejszego opracowania, aby dotrzeć do źródeł bazy danych SPSW – wystarczy „kliknąć” na np. taki symbol osoby: (Jan Krysiewicz (sw.56380)) – otworzy to bazę danych tej osoby.
----------------------------------------------------------------------
Generacja 3
*FRANCISZEK3 KRYSIEWICZ (TOMASZ2, NM1) – ur. 27.09.1812 r. - Czarnków n/Notecią, chrzestni: Antoni Czerniewicz i Anna Gaczkowska, zmarł 13.05.1876 r. - Alais Dep. du Gard Francja. Żona - GABRIELA X? Brak danych.
FRANCISZEK3 KRYSIEWICZ: w 1822 r. oddany został do szkół w Poznaniu. Później uczył się handlu u wuja Sypniewskiego w Poznaniu. W 1830 r. wstąpił do wojska do 7 - mego powstańczego pułku piechoty. Został oficerem. W 1832 r. po upadku powstania na Litwie, w Suwałkach spotyka dr Marcinkowskiego, od którego dostaje dwa dukaty w złocie na drogę. Pisze o tym i dalszych losach w liście do brata Jana z 29.12.1866 r. Z Suwałk przeszedł pieszo bez paszportu aż do Drezna gdzie dostał paszport do Francji. Przeszedł pieszo, a może w połowie przejechał wozami przez Saksonię, Bawarię, Wirtenberg i Wielkie Ksiestwo Baden a stamtąd przez Strasburg do Francji. W Strasburgu zabawił 3 dni. Jan Krysiewicz jego młodszy brat będąc na wystawie w Paryżu w 1867 r. pojechał do Franciszka, który osiedlił się w południowej Francji blisko granicy z Hiszpanią - w Alais Dep. Du Gard. Bracia spotkali się po 38 latach, radość wielka ale krótka, Franciszek zmarł 13.05.1876 r. Miał żonę Francuzkę imieniem Gabriela i dwu synów zmarłych w młodości. Pozostawił testament u adwokata Du-mas w Alais dotyczący majątku równowartego 3000 franków.
*IGNACY JAKUB3 KRYSIEWICZ (Ignacy Jakub Krysiewicz (sw.56407)) (TOMASZ2, NM1) – ur. 22.07.1816 r. - Czarnków n/Notecią, chrzestni: Franciszek Powelski i Julia Glass, zmarł 11.01.1867 r. - Czarnków n/Notecią. Żona (1) - JULIANNA GLASS ślub - 30.10.1838 r. - Czarnków n/Notecią. Żona (2) - APOLONIA WILLANT (Apolonia Willant (sw.56408)), ślub – 1857 r. - Czarnków n/Notecią.
IGNACY JAKUB3 KRYSIEWICZ: mistrz ślusarski i właściciel warsztatów. Przedsiębiorca - budowa gmachu Sądu w Czarnkowie i dzierżawa browaru. Właściciel domu w Rynku oraz gruntów uprawnych i łąk nadnoteckich.
JULIANNA GLASS: - brak danych.
DZIECI IGNACEGO KRYSIEWICZ i JULIANNY GLASS:
1. FRANCISZKA MARCJANNA4 KRYSIEWICZ – ur. 06.10.1838 r. - Czarnków n/Notecią – chrzestni: Józef Glass i Maria Krysiewicz, mąż - Walenty Tuczyński (1816-1890), zmarła 12.04.1914 r. - Łódź.
2. FRANCISZEK4 KRYSIEWICZ – ur. 07.10.1840 r. Czarnków n/Notecią – chrzestni: Jan Krysiewicz i Joanna Powelska. Pamiętnik Zjazdu Abiturientów 1869 -1894 r. podaje, że w Gimnazjum Marii Magdaleny w Poznaniu maturę w 1864 roku zdał tam Franciszek Krysiewicz. Jedynym, który do tego pasuje jest syn Ignacego. Ukończył Akademię w Berlinie jako filolog. Zmarł na „suchoty” 18.10.1868 r. - Czarnków n/Notecią.
3. JAN WŁADYSŁAW4 KRYSIEWICZ – ur. 06.10.1842 r. - Czarnków n/Notecią, zmarł 04.02.1877 r. - Czarnków n/Notecią (niedziela wieczór godz. 7 - ?!). Był kupcem w Czarnkowie wspólnikiem Michała Wruka męża Atoniny Krysiewicz córki najstarszej Jana Krysiewicza (1818-1896). Inne źródła podają, że był leśniczym. Był kawalerem, zmarł na tyfus w wieku 35 lat.
4. JÓZEF4 KRYSIEWICZ – ur. 27.11.1844 r. - Czarnków n/Notecią, zmarł 11.07.1863 r. - Poznań. Uczył się kotlarstwa u Wuja Jana Krysiewicza (1818-1896). Zmarł na tyfus w 19 - tym roku życia.
5. MARIA FELICJA4 KRYSIEWICZ – ur. 20.11.1846 r. - Czarnków n/Notecią, zmarła 1923 r. - ?
6. ANTONI KAZIMIERZ4 KRYSIEWICZ – ur. 05.01.1849 r. - Czarnków n/Notecią, chrzestni: Ludomir Glass i Maria Waloszek, zmarł 08.03.1865 r. - Poznań. Uczył się kotlarstwa u wuja Jana Krysiewicza (1818-1896). Zmarł na tyfus w wieku 16,5 roku.
7. JOANNA PAULINA4 KRYSIEWICZ – ur. 17.08.1851 r. - Czarnków n/Notecią, chrzestni: Teodor Hennerka i Joanna Powelska, zmarła ?
8. ALBERTYNA BIBIANA4 KRYSIEWICZ (Albertyna Bibianna Krysiewicz (sw.57653)) – ur. 02.12.1852 r. - Czarnków n/Notecią, chrzestni: Józef Glass i Joanna Powelska, zmarła 02.12.1934 r. - Konin.
APOLONIA WILLANT Apolonia Willant (sw.56408) – ur. w 1823 r. - ? zmarła 30.10.1910 r. - Czarnków n/Notecią, bardzo dobry człowiek, przez całą rodzinę zwana była "świętą ciocią".
DZIECI IGNACEGO KRYSIEWICZ i APOLONII WILLANT: W bazie danych SPSW zawarte są dane tylko o synu w/w Bolesławie, brak danych o Helenie.
1. HELENA4 KRYSIEWICZ – ur. 18.12.1859 r. - Czarnków n/Notecią, zmarła
1913 r. - Warszawa. Brak danych w bazie SPSW.
2. BOLESŁAW4 KRYSIEWICZ (Bolesław (sw.56406)) – ur. 11.10.1862 r. - Czarnków n/Notecią, zmarł 13.11.1932 r. - Poznań.
*JAN3 KRYSIEWICZ (Jan Krysiewicz (sw.56380)) (TOMASZ2, NM1) – ur. 07.09.1818 r. - Czarnków n/Notecią, zmarł 26.06.1896 r. – Poznań – pochowany - Cmentarz Starofarny w Poznaniu. Żona - ELŻBIETA WILLANT (Elżbieta Willant (sw.56381)), ślub - 11.02.1847 r. - Poznań (Kościół Farny św. Marii Magdaleny). Ślub dawał ks. Aman/Stman(?), asysta - ks. Prusinowski.
JAN3 KRYSIEWICZ: słowo o Janie Krysiewiczu oddajmy współczesnym. Wydaje się, że najlepiej zawarte zostało w nekrologu podpisanym - RADA MIASTA POZNANIA z dnia 27.06.1896 r.
"WCZORAJ RANO rozstał się z tym światem znany i poważany w szerokich kołach współobywatel nasz i przemysłowiec polski Ś.P. Jan Krysiewicz, założyciel i właściciel słynnej w całej dzielnicy naszej fabryki wyrobów z mosiądzu, kotłów parowych i przyborów gorzelniczych.
Zmarły dał innym przykład, jak można z małych początków przy wytrwałej i inteligentnej pracy dorobić się znacznej fortuny i zdobyć dla firmy zasłużony rozgłos. Ś.P. Jan Krysiewicz, jeden z nestorów obywatelstwa poznańskiego, urodził się dnia 7 września 1818 r. w Czarnkowie z ojca Tomasza i matki Rozalii z Powelskich.
Wyuczywszy się kotlarstwa, a pragnąc się wydoskonalić w swym zawodzie, udał się na wędrówkę do Niemiec, Królestwa i Galicyi, po której odbyciu przybył do Poznania w r. 1845 i założył interes własny najprzód w skromnych rozmiarach przy ulicy Butelskiej, który z każ-dym rokiem się powiększał, aż urósł do rozmiarów poważnej fabryki, którą w roku 1871 przeniósł na ulicę Św. Marcin do własnego domu.
W roku 1885 objęli kierownictwo fabryką dwaj starsi synowie jego, Stanisław i Karol. Ś.P. Jan Krysiewicz brał zawsze czynny udział w pracach obywatelskich, należał długie lata do dozoru kościoła farnego, a następnie do dozoru kościoła Św.-marcińskiego, w którym pracował do końca swego życia, był jednym z założycieli "poznańskiej spółki pożyczkowej", która tak pięknie rozwinęła się w "Bank Przemysłowców".
W Spółce tej był długoletnim członkiem rady nadzorczej. Do "Towarzystwa Przemysłowego" należał od samego początku jego istnienia, oprócz tego należał także do innych towarzystw. W roku zeszłym obchodziło miasto nasze uroczyście 50 - letni jubileusz nadania mu obywatelstwa poznańskiego i magistrat, rada miejska i towarzystwa polskie w licznych deputacyach składały mu uznanie za jego zasługi, położone około miasta i rozwoju przemysłu polskiego.
Dożył więc Ś.P. Jan Krysiewicz u schyłku swego pracowitego żywota ogólnego uznania tak ze strony polskiej jak i ze strony współobywateli niemieckich.
Śmierć jego wywołała w mieście naszem ogólne współczucie. Pamięć jego, jako jednego z najdzielniejszych reprezentantów przemysłu polskiego, długo żyć będzie w naszym społeczeństwie, które oby jak najwięcej takich jak on miało obywateli, pomnażających dobytek polski.
Cześć jego pamięci! * RADA MIASTA POZNANIA* "
Pozostawił potomkom kronikę i opis życia swego. W kronice wymienia m.in. swoich przyjaciół: - Pan Niedzielski, mąż kuzynki Rozalii z Powelskich. Zmarł w Poznaniu na wielką cholerę w sierpniu 1852 roku w wieku lat 40 - tu.
Pan Antoni Dolnicki mąż kuzynki Karoliny z Powelskich. Zmarł 02.11.1856 r. w wieku 42 lat, który Jana Krysiewicza ustanowił testamentem opiekunem jego dzieci.
DZIECI JANA KRYSIEWICZ i ELŻBIETY WILLANT:
1. ANTONINA4 KRYSIEWICZ - ur. 10.06.1848 r. – Poznań (godz. 7.30 rano, Wielkie Garbary 40 - dom mydlarza Schumana), zmarła ? - Poznań.
2. STANISŁAW PIOTR4 KRYSIEWICZ – ur. 18.11.1850 r. – Poznań (godz. 20, Wielkie Garbary 41 - dom Lewandowskiej), zmarł 28.05.1938 r. - Poznań. Stanisław Piotr, Poznański finansista, współwłaściciel Fabryki Wyrobów Miedzianych i nieruchomości w Poznaniu.
3. KAROL MARCIN4 KRYSIEWICZ (Karol Marcin (dw.37699)) – ur. 14.11.1852 r. – Poznań (godz. 12.30 w południe, Wielkie Garbary 40 - Hotel Hamburski), zmarł 12.06.1921 r. - Poznań.
4. MARIA JÓZEFA4 KRYSIEWICZ – ur. 20.03.1856 r. – Poznań (godz.23.30, Wielkie Garbary 40 - Hotel Hamburski), zmarła ?
5. WALERIA KATARZYNA4 KRYSIEWICZ – ur. 26.11.1860 r. – Poznań (godz. 4.30 rano), zmarła 1918 r. - Poznań; mąż - STANISŁAW OŁYŃSKI - właściciel drogerii w Poznaniu.
6. JAN WINCENTY4 KRYSIEWICZ – ur. 23.01.1862 r. - Poznań (godz. 17.45), zmarł 07.09.1940 r. - Warszawa; żona - STEFANIA DUSZYŃSKA. Jan Wincenty - ojciec nazywał go "Swym Druchem". Wspólnie z Antonim Czekayem byli współwłaścicielami Centralnego Laboratorium Chemicznego w Warszawie oraz nieruchomości Marszałkowska Nr 9. A. Czekay był mężem Heleny Krysiewicz (1859-1913) - córki Ignacego Krysiewicza (1816-1867).
*MARIA JOANNA3 KRYSIEWICZ (TOMASZ2, NM1) – ur. 21.01.1822 r. - Czarnków n/Notecią, zmarła 14.10.1855 r. - Wyrzysk. Mąż - MOSKE - ? Wg. Jana Krysiewicza (1818-1896) zmarła w Wyrzysku na cholerę pozostawiając czworo dzieci. Inne źródła podają, że wyemigrowała z mężem i dwojgiem dzieci do Ameryki – szczegółowych danych brak.
----------------------------------------------------------------------
Generacja 4
*FRANCISZKA MARCJANNA4 KRYSIEWICZ (IGNACY JAKUB3, TOMASZ2, NM1) – ur. 06.10.1838 r. - Czarnków n/Notecią, zmarła 12.04.1914 r. - Łódź. Mąż - WALENTY TUCZYŃSKI - ?
FRANCISZKA MARCJANNA4 KRYSIEWICZ: Zamieszkiwała w Łodzi.
DZIECI FRANCISZKI KRYSIEWICZ i WALENTEGO TUCZYŃSKIEGO:
1. ALOIZY5 TUCZYŃSKI - ur. ?, zmarł ? ALOIZY TUCZYŃSKI: Inż. technolog za-mieszkały w Łodzi. Zmarł podczas przesiedlenia w czasie II Wojny Światowej.
2. ANNA5 TUCZYŃSKA – ur. ?, zmarła ? Nauczycielka, zmarła bezdzietnie w Rabce gdzie mieszkała i pracowała.
3. KAZIMIERA KONSTANCJA5 TUCZYŃSKA – ur. 18.03.1863 r. – Brzeźno, zmarła ? we wczesnej młodości.
4. ANTONI5 TUCZYŃSKI - ?
5. ROMAN LAURENTY5 TUCZYŃSKI – ur. 09.08.1864 r. - Brzeźno.
*MARIA FELICJA4 KRYSIEWICZ (IGNACY JAKUB3, TOMASZ2, NM1) – ur. 20.11.1846r. - Czarnków n/Notecią, zmarła 1923 r. - ? Mąż - (1) LEOPOLD WRUK, ślub - 1865 r. - Czarnków. Mąż - (2) ANTONI MIKOŁAJEWSKI, ślub - 1870 r. - Winnogóra. Antoni Mikołajewski był kierownikiem szkoły w Winnej Górze. Zasłużony dla obrony polskości na tych terenach (jest list Reymonta do niego skierowany z podziękowaniem z okazji jubileuszu).
DZIECI MARII FELICJI KRYSIEWICZ i LEOPOLDA WRUK:
1. JAN5 WRUK – ur. 03.10.1866 r. - Czarnków n/Notecią, zmarł 07.05.1891 r. - ? Ku-piec w Czarnkowie. Zmarł w wieku 25 lat.
2. ADAM5 WRUK ? Zmarł w dzieciństwie.
DZIECI MARII FELICJI KRYSIEWICZ i ANTONIEGO MIKOŁAJEWSKIEGO:
1. WŁADYSŁAW5 MIKOŁAJEWSKI – 1882 r. - Czarnków n/Notecią, zmarł 1928 r. - Dusseldorf.
2. LEOPOLD5 MIKOŁAJEWSKI - Kupiec, ur. 1883 r. - ?, zmarł 1958 r. - Poznań.
3. ANASTAZY5 MIKOŁAJEWSKI – ur. 1884 r. - ?, zmarł 1962 r. – Winnogóra. Żona - ZOFIA FOYER - ?
4. HELENA5 MIKOŁAJEWSKA – ur. 1885 r. - ?, zmarła - ?
5. ZOFIA5 MIKOŁAJEWSKA – ur. 1886 r. - ?, zmarła 1957 r. - ?
*ALBERTYNA BIBIANA4 KRYSIEWICZ (Albertyna Bibianna Krysiewicz (sw.57653)) (IGNACY JAKUB3, TOMASZ2, NM1) – ur. 02.12.1852 r. - Czarnków n/Notecią, zmarła 02.12.1934 r. - Konin. Mąż - ZYGMUNT GUSTOWSKI (Zygmunt Gustowski (sw.57652)) (Urzędnik w Koninie) - ?
DZIECI ALBERTYNY KRYSIEWICZ i ZYGMUNTA GUSTOWSKIEGO:
1. KAZIMIERZ5 GUSTOWSKI – ur. 1889 r. - ? zmarł ?
2. WŁADYSŁAW5 GUSTOWSKI (Władysław (sw.56412)) – ur. 1891 r. - ? zmarł 1962 r. - Kraków.
3. JADWIGA5 GUSTOWSKA – ur. 1893 r. - ? zmarł 1943 r. – Lubieszów (Polesie).
*HELENA4 KRYSIEWICZ (IGNACY JAKUB3, TOMASZ2, NM1) – ur. 18.12.1859 r. - Czarnków n/Notecią, chrzestni: Jan Krysiewicz i Elżbieta Willant, zmarła 1913 r. - Warszawa. Mąż - ANTONI CZEKAY - ? ANTONI CZEKAY: aptekarz, właściciel Laboratorium Chemicznego i nieruchomości w Warszawie, wspólnik Jana Krysiewicza (1862-1940).
DZIECI HELENY KRYSIEWICZ i ANTONIEGO CZEKAY:
1. HELENA5 CZEKAJ - ? Urodziła się jako "karliczka", była zamężna.
2. NKII i III CZEKAJ - ? Dwie córki były bliźniaczkami, brak informacji.
*BOLESŁAW4 KRYSIEWICZ (Bolesław (sw.56406)) (IGNACY JAKUB3, TOMASZ2, NM1) – ur. 11.10.1862 r. - Czarnków n/Notecią, zmarł 13.11.1932 r. - Poznań. Żona - MARIA MALCZEWSKA Maria Malczewska z Malczewa h. Awdaniec (psb.13946.4), – ślub ok. 1900 r. ?
BOLESŁAW4 KRYSIEWICZ: szeroko wykształcony, ukończył gimnazjum Marii Magdaleny w Poznaniu. Studia medyczne rozpoczął w 1881 r. we Wrocławiu, dalej w Wurzburgu i Lipsku. Tam otrzymał tytuł doktora. Praktykę odbywał w Poznaniu jako chirurg w Szpitalu Przemienienia Pańskiego. Członek Wydz. Lekarskiego PTPN - u działał tu do końca życia; Sekretarz Komisji opracowującej słownik lekarski. Bronił interesów lekarzy polskich w czasach podległości rozbiorowej. W 1893 r. objął stanowisko naczelnego lekarza w Szpitalu Dziecięcym św. Józefa. W 1907 r. buduje jego nowy gmach. Ten Szpital nazwany w 1958 r. jego imieniem, był jednym z pierwszych specjalistycznych szpitali dziecięcych (po Krakowie i Lwowie). Praktyka dr Bolesława sięgała daleko poza granice wielkopolski. Odegrał także istotną rolę w życiu polityczno - społecznym. Od 1900 r. Należał do Ligi Narodowej oraz był pierwszym przywódcą Polskiego Towarzystwa Demokratycznego. Należał do Tow. Gimnastycznego "Sokół". Działał we władzach Tow. Czytelnictwa Ludowego. Redagował pisma lekarskie i katolickie. W 1913 r. był Sekretarzem Rady Narodowej w Poznaniu. Witał na dworcu w Poznaniu jadącego do wyzwolonej Warszawy 1918 r. Ignacego Paderewskiego.
Był delegatem Wlkp. na obradach Sejmu Ustawodawczego w Warszawie. Wchodził w skład Władz centralnych, jako prezes Zarz. Woj. Poznań i Zw. Ludowo - Narodowego. Był współzałożycielem "Pomocy Koleżeńskiej", która opiekowała się wdowami i sierotami po lekarzach. Zmarł 13 listopada 1932 r. i został pochowany na cmentarzu dla zasłużonych na wzgórzu św. Wojciecha. Znany był przez wszystkich jako dobry, pogodny i uczynny człowiek.
MARIA MALCZEWSKA Maria Malczewska z Malczewa h. Awdaniec (psb.13946.4), po-chodziła z Młodocina. Urodzona w roku 1877 r. Zmarła ? Elegancka dama. Była krótko-wzroczna ale nie nosiła okularów. Wieczne pomyłki z niedowidzenia spowodowały, że mówiono o niej "ślepa kura".
BOLESŁAW KRYSIEWICZ przez koligację z MARIĄ MALCZEWSKĄ - wprowadził do genealogii swojej linii rodziny KRYSIEWICZ powiązanie z przodkami (i potomnymi) żony – twórcami Konfederacji i uczestnikami Sejmu Wielkiego (Czteroletniego), który m.in. uchwalił Ustawę Rządową z 3 maja 1791 r. - pierwszą europejską nowoczesną konstytucję zwaną Konstytucją Trzeciego Maja.
DZIECI BOLESŁAWA KRYSIEWICZ i MARII MALCZEWSKIEJ:
1. ANNA5 KRYSIEWICZ (Anna Krysiewicz (sw.56411) – ur. 1902 r. ? Mąż – Władysław Gustowski (Władysław Gustowski (sw.56412)) (syn Zygmunta (Zygmunt Gustowski (sw.57652)) i Albertyny Bibliany4 Krysiewicz (Albertyna Bibianna Krysiewicz (sw.57653)), - zmarła ?
2. HELENA5 KRYSIEWICZ ( Helena Krysiewicz (cz.I022392)) – ur. w 1904 r. ? Mąż Zygmunt Rakowicz (Zygmunt August Rakowicz (cz.I022391)) ślub: w roku 1931: Zmarła - ?
*ANTONINA4 KRYSIEWICZ (JAN3, TOMASZ2, NM1) – ur. 10.06.1848 r. – Poznań – (godz. 7.30 rano, Wielkie Garbary 40 - dom mydlarza Schumana), zmarła ? - Poznań. Mąż - MICHAŁ WRUK, ślub - 18.09.1866 r. - Poznań Kościół Farny św. Marii Magdaleny (godz. 16.00). Brak danych w bazie SPSW o Antoninie i Jej potomkach.
MICHAŁ WRUK: kupiec, obywatel Czarnkowa. Ślub odbył się w Kościele Farnym Św. Marii Magdaleny przy asyście Ks. Proboszcza Ziętkiewicza, który dawał ślub i wszystkich księży z parafii.
DZIECI ANTONINY KRYSIEWICZ i MICHAŁA WRUK:
1. MARIA5 WRUK – ur. 1860 r. - ? zmarła 1932 r. - ?
2. STEFAN IGNACY WRUK – ur. 30.08.1867 r. - Czarnków n/Notecią (godz. 3.45 rano), zmarł - ?
3. JADWIGA WRUK – ur. 23.09.1871 r. - Czarnków n/Notecią, zmarła 03.11.1888 r. – Poznań (Św. Marcin 16/17 - dom Ogrodowy II piętro - sobota godz.14) - Woła-no na Nią "Isiuchna".
* STANISŁAW PIOTR4 KRYSIEWICZ (JAN3, TOMASZ2, NMI1) – ur. 18.11.1850 r. - Poznań (godz. 20, Wielkie Garbary 41 (dom Lewandowskiej)), zmarł 28.05.1938 – Poznań.
Stanisław Piotr, Poznański finansista, współwłaściciel Fabryki Wyrobów Miedzianych i nieruchomości w Poznaniu.
*KAROL MARCIN4 KRYSIEWICZ (Karol Marcin (dw.37699)) (JAN3, TOMASZ2, NM1) - ur. 14.11.1852 r. – Poznań (godz. 12.30 w południe, Wielkie Garbary 40 - Hotel Hamburski), zmarł 12.06.1921 r. - Poznań. Żona - (1) MARIA MARGOWSKA, ślub - 1879 r. - ? Żona - (2) ANIELA BROEKERE (Aniela Broekere h. Broeckere (dw.37670)), ślub - 28.06.1888 r. – Poznań.
KAROL MARCIN4 KRYSIEWICZ: dziedzic Fabryki Wyrobów Miedzianych i Nieruchomości w Poznaniu. Znów słowo o Karolu Krysiewiczu zostawmy współczesnym, a zawarte w nekrologu: "Pogrzeb Śp. Radcy Karola Krysiewicza odbył się wczoraj po południu, z domu żałoby przy Św. Marcinie do grobowca rodzinnego na starym cmentarzu farnym. U otwartej trumny w mieszkaniu przemówił prezydent miasta Poznania P. Jarogniew Drwęski, podnosząc wieloletnie i pracowite zasługi zmarłego na polu opieki nad ubogimi miejskimi, a w szczególności zaś prace Nieboszczyka w Magistracie, do której stanął w najtrudniejszych warunkach jako jeden z pierwszych, gdy Poznań oswobadzał się od władz niemieckich. W roku 1919 obrany został Radcą Miejskim. Kondukt żałobny w otoczeniu licznego duchowieństwa prowadził ks. prałat i dziekan Mayer, proboszcz parafii Św. Marcina, w której dozorze Śp. Karol Krysiewicz przez długie lata zasiadał. Na pogrzeb stawili się koledzy zmarłego z magistratu poznańskiego w komplecie, radni miejscy oraz liczna publiczność, pragnąca oddać hołd pamięci obywatela poznańskiego, cieszącego się powszechnym szacunkiem i oddającego zawsze chętnie swe usługi na rzecz miasta, zwłaszcza ubogich jego mieszkańców."
MARIA MARGOWSKA: pierwsza żona Karola Krysiewicza, zmarła po "blisko półtrzecia roku chorobie (jak pisze w swej kronice Jan Krysiewicz Jej teść), z rana o godzinie trzeciej dnia: czwartek 9 - go kwietnia 1885 r., pozostawiła synka mającego 2 lata i 4 miesiące, imię Jego Marian, a miała lat 23 i 9 miesięcy."
SYN KAROLA MARCINA KRYSIEWICZ i MARII MARGOWSKIEJ:
1. MARIAN5 KRYSIEWICZ – ur. 01.12.1882 r. – Poznań, zmarł 25.05.1942 r. - Oświęcim - Obóz Koncentracyjny, żona Waleria Krupska - ?
ANIELA BROEKERE h. Broeckere: (Aniela Broekere h. Broeckere (dw.37670)),
"Anielka" urodziła się w roku 1868 w majątku rodziców Kamień k/Żerkowa pow. Jarocin. Tam spędziła dzieciństwo. W wieku 13 lat straciła ojca. Po śmierci ojca, matka sprzedaje majątek i przeprowadza się z Anielą i najmłodszym synem Czesławem do Poznania, gdzie kupiła kamienicę czynszową przy ul. Długiej. Majątek Kamień wykupił bratanek Kazimierz Broekere. W 1892 r. w wieku 17 lat umiera na gruźlicę jej brat Czesław. Była wyjątkowo pogodnego usposobienia, (stąd "Anielka" a nie Aniela) była ogromnie lubiana w gronie rodzinnym i znajomych. Podobno długo tęskniła za Kamieniem i często wyjeżdżała do kuzyna Kazimierza. Były to czasy, gdy rodziny trzymały się blisko ze sobą. Wspólnie organizowano wypady na wieś, uroczystości rodzinne itp. "Anielka " potem "Bunia" była entuzjastką gry w brydża. Z racji znanego zawsze pogodnego nastroju, była lubianym partnerem do gry. Jako 20- to letnia panna wychodzi za mąż za młodego wdowca Karola Krysiewicza, który pozostał z maleńkim synkiem Marianem po śmierci jego pierwszej żony Marii Margowskiej. Wychowała małego Mariana na równi ze swoimi dziećmi, których miała pięcioro. Zamieszkiwała z mężem, właścicielem Fabryki wyrobów miedzianych w jego kamienicy dziś - Ratajczaka 26 w wejściu 2. W 1914 r. traci najstarszego syna Stanisława a w 1921 r. męża. Pozostaje w domu z dziećmi; chorowitym Józefem, córkami Walentyną i Zofią i najmłodszym synem Adamem.
Wybuch II Wojny światowej to tułaczka całej rodziny. Aniela wywieziona do Generalnej Guberni osiada u syna Adama w Mielcu. Częściowo mieszka z córką Zofią Knapowską w Górach Świętokrzyskich. Po wojnie zamieszkuje z córką Walentyną Walkowską w Poznaniu w swym dawnym mieszkaniu przy Św. Marcinie. Pomaga wychowywać swe wnuki, głównie Zofii. Umiera 14.01.1950 r. - pochowana na Górczynie. Wspominana serdecznie przez wszystkich.
KAROL MARCIN KRYSIEWICZ przez koligację z ANIELĄ BROEKERE - wprowadził do genealogii swojej linii rodziny KRYSIEWICZ powiązanie z przodkami (i potomnymi) żony – twórcami Konfederacji i uczestnikami Sejmu Wielkiego (Czteroletniego), który m.in. uchwalił Ustawę Rządową z 3 maja 1791 r. - pierwszą europejską nowoczesną konstytucję zwaną Konstytucją Trzeciego Maja w powiązaniach krewnych przodków linii swej rodziny doprowadził wszystkich swych potomnych do zamierzchłych czasów historii – do praprzodka wspólnego nas wszystkich hrabiego saskiego Billunga „I” do roku ca 780! (Billung «I» N. (dw.7848) ca 780 (hrabia saski)).
DZIECI KAROLA MARCINA KRYSIEWICZ i ANIELI BROEKERE:
1. STANISŁAW5 KRYSIEWICZ – ur. 20.04.1889 r. – Poznań, zmarł 28.08.1914 r. - Sailly Francja. STANISŁAW KRYSIEWICZ: Inżynier rolnictwa, praktykę odbywał u P. Wizów. Po wybuchu I Wojny światowej powołany do armii niemieckiej. Wysłany na front zachodni francusko – niemiecki, ginie pod Sailly przy granicy ówczesnej Francji i Belgii. Ostatnią informacją jest list Jego do rodziny w Poznaniu ze stemplem poczty wojskowej z dnia 28.08.1914 r. Zginął mając 25 lat.
2. JÓZEF5 KRYSIEWICZ – ur. 13.03.1891 r. – Poznań, zmarł 15.03.1940 r. - Poznań. JÓZEF KRYSIEWICZ: od dzieciństwa choruje, ma lekkie zaburzenia psychiczne - infantylizm. "Wujek Józiu" był uwielbiany przez dzieci. Opowiadał bajki, organizował zabawy, puszczał płyty z muzyką. Miał opiekuna P. Józefa Rożnowskiego, plastyka, autora rysunku kamienic Ratajczaka 26 - głębi podwórza. Wybuch wojny zastaje Józefa w ciężkim stanie zdrowia, Niemcy umieszczają Go w "Szpitalu", gdzie umiera w marcu 1940 r.(jest duże prawdopodobieństwo, że został zamordowany).
3. WALENTYNA5 KRYSIEWICZ – ur. 29.01.1893 r. – Poznań, zmarła 18.12.1974 r. - Poznań.
4. ADAM KAROL5 KRYSIEWICZ – ur. 23.12.1896 r. – Poznań, zmarł 09.09.1957 r. – Muszyna, pochowany: Cmentarz Parafialny w Muszynie - Kw. 10/2/8.
5. ZOFIA KATARZYNA5 KRYSIEWICZ – ur. 24.11.1901 r. – Poznań, zmarła 22.09.1987 r. - Poznań.
*MARIA JÓZEFA4 KRYSIEWICZ (JAN3, TOMASZ2, NM1) – ur. 20.03.1856 r. - Poznań, (godz. 23.30, Wielkie Garbary 40 - Hotel Hamburski), zmarła ? Mąż - TOMASZ ŚWIĘCICKI - ? - Ziemianin.
DZIECI MARII KRYSIEWICZ i TOMASZA ŚWIĘCICKIEGO:
1. ANTONI5 ŚWIĘCICKI – ur. 1887 r. ? zmarł ?
2. JANUSZ5 ŚWIĘCICKI - ur. 1889 r. ? zmarł ?
3. WANDA5 ŚWIĘCICKA – ur. 1890 r. ? zmarła 1950 r. ?
4. ZYGMUNT5 ŚWIĘCICKI – ur. 1893 r. ? zmarł ? Żona JADWIGA - ?
*WALERIA KATARZYNA4 KRYSIEWICZ (JAN3, TOMASZ2, NMI1) – ur. 26.11.1860 r. - Poznań, godz. 4.30 rano, zmarła 1918 r. - Poznań. Mąż - STANISŁAW OŁYŃSKI - właściciel drogerii w Poznaniu.
*JAN WINCENTY4 KRYSIEWICZ (JAN3, TOMASZ2, NMI1) – ur. 23.01.1862 r. - Poznań, godz. 17.45, zmarł 07.09.1940 r. - Warszawa. Żona - STEFANIA DUSZYNSKA - ?.
Jan Wincenty - ojciec nazywał Go "Swym Druchem". Wspólnie z Antonim Czekayem byli współwłaścicielami Centralnego Laboratorium Chemicznego w Warszawie oraz nieruchomości Marszałkowska Nr 9. A. Czekay był mężem Heleny Krysiewicz 1859 - 1913 córki Ignacego Krysiewicza (1816 - 1867).
----------------------------------------------------------------------
Generacja 5
*MARIAN5 KRYSIEWICZ (KAROL MARCIN4, JAN3, TOMASZ2, NM1) – ur. 01.12.1882 r. - Poznań, zmarł 25.05.1942 r. - Oświęcim Obóz Koncentracyjny. Żona - WALERIA KRUPSKA ur. 11.11.1892 r. - Września?
CÓRKA MARIANA KRYSIEWICZ i WALERII KRUPSKIEJ:
1. IRENA6 KRYSIEWICZ – ur. 25.07.1911 r. - Strzałkowo k/Wrześni. Mąż - WŁADYSŁAW CZAJKOWSKI – ur. 22.06.1898 r. - Felsztyn – Małopolska, ślub - 29.10.1929 r. - Grabów n/Prosną. Dzieci IRENY KRYSIEWICZ i WŁADYSŁAWA CZAJKOWSKIEGO: 1. URSZULA CZAJKOWSKA - ur. 03.08.1936 r. – Kalisz, mąż - ZENON KRUKOWSKI, ślub - 25.06.1966 r. - Łódź. 2. WOJCIECH CZAJKOWSKI – ur. 15.02.1943 r. - Pantalowice k/Przeworska ? (k/Jarosławia?).
*STANISŁAW5 KRYSIEWICZ (KAROL MARCIN4, JAN3, TOMASZ2, NMI1) – ur. 20.04.1889 r. - Poznań, zmarł - 28.08.1914 r. - Sailly Francja.
STANISŁAW KRYSIEWICZ: inżynier rolnictwa, praktykę odbywał u P.Wizów. Po wybuchu I Wojny światowej powołany do armii niemieckiej. Wysłany na front zachodni Francusko - Niemiecki - ginie pod Sailly przy granicy ówczesnej Francji i Belgii. Ostatnią informacją jest list Jego do rodziny w Poznaniu ze stemplem poczty wojskowej dnia 28.08.1914 r. Zginął mając 25 lat.
*JÓZEF5 KRYSIEWICZ (KAROL MARCIN4, JAN3, TOMASZ2, NMI1) - ur. 13.03.1891 r. - Poznań, zmarł - 15.03.1940 - Poznań.
JÓZEF KRYSIEWICZ: od dzieciństwa choruje, ma lekkie zaburzenia psychiczne -infantylizm. "Wujek Józiu" był uwielbiany przez dzieci. Opowiadał bajki, organizował zabawy, puszczał płyty z muzyką. Miał opiekuna P. Józefa Rożnowskiego, plastyka, autora rysunku kamienic Ratajczaka 26 - głębi podwórza. Wybuch wojny zastaje Józefa w ciężkim stanie zdrowia, Niemcy umieszczają Go w "Szpitalu", gdzie umiera w marcu 1940 r. (jest duże prawdopodobieństwo, że został zamordowany).
*WALENTYNA5 KRYSIEWICZ (Walentyna Krysiewicz (sw.56385)) (KAROL MARCIN4, JAN3, TOMASZ2, NM1) - ur. 29.01.1893 r. - Poznań, zmarła 18.12.1974 r. - Poznań. Mąż - TADEUSZ WALKOWSKI (Tadeusz Walkowski (sw.56386)), ślub - 07.01.1920 r. – Poznań.
TADEUSZ WALKOWSKI: urodzony w Żółczu pow. Witkowo Wlkp. (potem pow. Gniezno) 27.04.1891 r. Był szóstym dzieckiem Michała i Walerii z Florkowskich. Ojciec, agronom był właścicielem Folwarku Woźniki i dzierżawcą Majątku Żółcz (własność hrabiego Skórzewskiego). Tadeusz najmłodsze dziecko starych już rodziców (między nim a najstarszym z rodzeństwa, bratem Józefem było 20 lat różnicy) wychowywał się w Gnieźnie, gdzie ukończył gimnazjum. Członek Towarzystwa Tomasza Zana, związany z ówczesnym tajnym ruchem niepodległościowym gimnazjalnym potem uniwersyteckim.
Zachęcany przez nauczyciela rysunków Lawrenza kieruje się w 1911 r. na studia malarskie do Monachium (Akademie der Bildenden Kunstein Munchen). Studiował pod kierunkiem A. Janka, L. Hertericha i H. Zugla. Uzupełniał później naukę malarstwa u M. Bergmanna w Woerth. Towarzystwo Pomocy Naukowej im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu, którego był stypendystą, po pewnym czasie stawia warunek obrania zawodu o realniejszym charakterze, do wyboru: prawo lub medycyna. Tadeusz wybiera medycynę (ze względu na bliskie sąsiedztwo gmachów wydziału medycznego z Akademią Sztuk Pięknych). Dalej studiuje równolegle malarstwo i medycynę a zorientowawszy się, że atmosfera artystyczna środowiska monachijskiego nie sprzyja studiom medycznym, w 1915 r. "ucieka" do Kilonii gdzie składa odpowiednie egzaminy. Powołany do wojska jako Feldunterarzt rozpoczyna kilkuletnią wędrówkę po frontach I Wojny Światowej.
Był na froncie zachodnim i wschodnim, czasowo w szpitalu gruźliczym w Neumunster, w listopadzie 1918 r. znów front zachodni. Do kraju wraca w grudniu 1918 r., a tu - 26 grudnia 1918 r. - przyjazd Paderewskiego do Poznania - pierwsze strzały - początek powstania. Wiadomość o walkach ulicznych w Poznaniu zastaje Tadeusza w Gnieźnie, spieszy pod Ździechawę, gdzie pierwsza bitwa z Niemcami, nazajutrz zgłasza się w Poznaniu w szeregi powstańców. Jako lekarz frontowy bogaty w doświadczenia wojenne, przemierza Wielkopolskę na różnych odcinkach walk od Rawicza, Śremu, Zbąszynia aż po Szubin.
W lutym 1919 r. oddziały powstańcze przerzucają się na odsiecz Lwowa, później Husiatyń i dalej na wschód. W oddziałach tych pozostaje Tadeusz w towarzystwie m. in. Władysława Broekere i Adama Krysiewicza. W przerwach działań organizowane są kursy medyczne w Poznaniu i Lwowie. W styczniu 1920 r. (krótki urlop) w Poznaniu zawiera małżeństwo z Walentyną Krysiewiczówną; wraca na front, skąd zostaje odkomenderowany do Lwowa na studia i egzaminy - przerwane wojną polsko - bolszewicką. Wyprawa na Kijów, sławetny odwrót; w końcu Warszawa i „Cud nad Wisłą”, i dalej na wschód pod Wołkowyskiem, Baranowiczami itd. - zawsze w pozycjach liniowych. W 1921 r. bezpośrednio z frontu wschodnie-go - do Lwowa gdzie w sierpniu składa ostatnie egzaminy uzyskując dyplom doktora „Wszechnauk Lekarskich”. Zrzuca mundur i wraca do Poznania. Był odznaczony: Krzyżem Powstańców, Odznaką Orląt, Gwiazdą Wołyńską, Krzyżem Niepodległości, Krzyżem Walecznych. W Poznaniu osiedla się na stałe i specjalizuje w dermatologii, którą z czasem za-rzuca. Odtąd jako lekarz ogólny obejmuje rejon Śródmieścia; podlegają mu pacjenci ówczesnej "Kasy Chorych" - biedota poznańska - (unikał pacjentów prywatnych)!
Jako lekarz teatralny w Poznaniu (Teatr Polski), obraca się w świecie ówczesnej cyganerii i działając jako lekarz, poświęca się z zapałem również swemu drugiemu zawodowi (powołaniu) - malarstwu. Wyjeżdżał w podróże artystyczne do Francji, Wielkiej Brytanii, Włoch i Niemiec. W latach 1938/39 przebywał w Egipcie, skąd przywiózł wiele prac w postaci studiów, szkiców i gotowych obrazów. Na "Salonie zimowym 1932 r." w Zachęcie uzyskał brązowy medal za obraz "Libelt na barykadzie w Berlinie 1848 r." (Muzeum Narodowe w Poznaniu - do postaci Libelta pozował Marcin Rożek, do Niegolewskiego Adam Krysiewicz a do Św. Franciszka Józef Krysiewicz). W 1935 r. otrzymał nagrodę artystyczną miasta Poznania. W sierpniu 1939 r. Tadeusz wraz z dużą grupą lekarzy - rezerwistów wyjeżdża na kresy dla zorganizowania szpitali "na tyłach" jest w Kowlu. Większość lekarzy poznańskich trafiła do Starobielska i zginęła; Tadeusz "wysiadł" z transportu w Równem i przez Lwów dotarł do Poznania w październiku 1939 r. W końcu 1939 r. wraz z rodziną wysiedlony z Poznania, najpierw przebywają w majątku Czech w powiecie miechowskim, następnie w Kobierzynie, gdzie pracuje w szpitalu. Lata 1943/44 to praca lekarza w Warsztatach kolejowych w Tarnowie. W czasie całej tułaczki nie zaprzestaje pracy artystycznej. Umiera w Tarnowie 20 lutego 1944 r. W styczniu 1958 r. odbyła się w Poznaniu wystawa pośmiertna prac Tadeusza, na której zgromadzono 82 prace olejne, szkice z lat wojny i fotografie prac zaginionych.
Nazywany żartobliwie przez kolegów "najlepszym lekarzem wśród malarzy i najlepszym malarzem wśród lekarzy”. Ogólnie lubiany, znany ze swoistego dowcipu i błyskotliwego humoru. Jego powiedzonka do dziś wzbudzają wybuchy śmiechu. Był wspaniałym erudytą i gawędziarzem. Odegrał nie małą rolę w życiu towarzyskim Poznania. Niemal każdorazowo umieszczano Go w Szopce Poznańskiej. Za felietonem Kazimierza Lisieckiego w "Głosie Wlkp." z 19.10.1948 r. - "Bardzo popularną osobą w świecie artystycznym i kulturalnym na terenie Poznania przed ostatnią wojną był Śp. dr Tadeusz Walkowski: jako człowiek o charakterze szczerym i nieco jowialnym, skupiał wokół siebie wielu przyjaciół i sympatyków".
DZIECI WALENTYNY KRYSIEWICZ i TADEUSZA WALKOWSKIEGO:
1. BARBARA6 WALKOWSKA (Barbara Walkowska (sw.56389)) – ur. 19.10.1920 r. – Poznań, zmarła 04.08.1945 r. - Obóz w Krosnowodsku n/Morzem Kaspijskim. Działała w AK w konspiracji, wywieziona przez sowieckie NKWD w 1945 r. na wschód do Rosji. Wg. informacji władz sowieckich i Czerwonego Krzyża zmarła na tyfus dn. 04.08.1945 r.
2. ANNA6 WALKOWSKA (Anna Walkowska (sw.56390)) – ur. 18.07.1922 r. – Poznań, zmarła 2005 r. - Gdynia, poch. - Poznań. Mąż - KRZYSZTOF KAŹMIERSKI, ślub - 12.04.1947 r. - Poznań (Kościół Św. Marcina). ANNA WALKOWSKA: studia historii sztuki - mgr historii sztuki.
*ADAM KAROL5 KRYSIEWICZ (Adam Karol (sw.56392)) (KAROL MARCIN4, JAN3, TOMASZ2, NM1) – ur. 23.12.1896 r. – Poznań, zmarł 09.09.1957 r. – Muszyna, pochowany - Cmentarz Parafialny w Muszynie Kw. 10/2/8. Żona - (1) FELICJA PERKOWSKA (1898-1970), ślub - 28.01.1924 r. - Poznań. FELICJA PERKOWSKA - profesor śpiewu w Konserwatorium w Bydgoszczy. Żona - (2) MARIA BRONISŁAWA SZWARC (Maria Bronisława Szwarc (sw.56394)), ślub - 14.06.1937 r. – Wilno (Litwa).
ADAM KAROL5 KRYSIEWICZ: student Wydziału Mechanicznego Politechniki w Charlottenburgu w 1917 r. zaciągnięty siłą do armii (pruskiej) niemieckiej. Już w 1918 r. - żołnierz Powstania Wielkopolskiego, w składzie jedynej baterii artylerii polowej powstańców pod dowództwem por. Nowaka. Bateria wsławiła się udziałem w zdobyciu Zbąszynia. Następnie w armii polskiej do 1921 r. Ukończył razem z bratem stryjecznym Władysławem Broekere: I - szą Podchorążówkę Artylerii w Poznaniu na Sołaczu. Obaj brali udział w "II Odsieczy Lwowa" od kwietnia do czerwca 1919 r. od Bóbrki pod Lwowem aż po Husiatyń n/Zbruczem. Adam był wachmistrzem a Władysław bombardierem. Wuj Tadeusz Walkowski ppor. lekarzem. Po celującym zakończeniu podchorążówki na Sołaczu - Adam został przy-dzielony do 15 - go pułku artylerii polowej w Bydgoszczy. Jako dowódca baterii artylerii po-lowej, działania na wojnie z "bolszewikami" do 1921 r. zakończył ją pod Mińskiem Białoruskim. W 15 - tym pułku odznaczony został Krzyżem Walecznych za bohaterstwo na froncie. Zwolniony z armii w stopniu podporucznika. Po wojnie studiował na Wydziale Matematyczno Przyrodniczym Uniwersytetu Poznańskiego. W latach 1923 - 1932 prowadził własne Biuro Techniczno Handlowe, zlikwidowane z powodu ogólnego kryzysu gospodarczego. W latach 1933 - 1938 pracuje w ZUS Warszawa, a od czerwca 1938 r. pełni funkcję Kierownika Od-działu Materiałowego w PZL Mielec. Na stanowisku tym pozostaje do wybuchu wojny i pod nadzorem niemieckim (działając w konspiracyjnym ruchu oporu) do końca wojny. W kwietniu 1946 r. przenosi się z rodziną do Jeleniej Góry gdzie pracuje jako kierownik Działu Zaopatrzenia w Jeleniogórskich Zakładach Papierniczych do 1949 r. Ze względu na stan zdrowia (skutki obrażeń w czasie ewakuacji PZL w 1939 r. i powrotu w listopadzie 1939 r. ze wschodu) przenosi się na stanowisko Kierownika CHPM Wrocław Oddział Jelenia Góra następnie ARGED gdzie pracuje do 1951 r. tj. do odejścia na rentę inwalidzką. W 1952 r. przenosi się z rodziną do Muszyny k/Krynicy (przeniesienie na polecenie UB po ucieczce pasierba Stanisława Andrzeja Grzymały Siedleckiego z "Daru Pomorza" w jego rejsie promocyjnym w rejonie Genui), gdzie 09.09.1957 r. umiera i jest pochowany na cmentarzu parafialnym (ob. komunalnym) w Muszynie - Kw. 10/2/8.
MARIA BRONISŁAWA SZWARC (Maria Bronisława Szwarc (sw.56394)): (ojciec - ALEKSANDER SZWARC (Aleksander Szwarc (sw.57666)) 1880 - 1970) – ur. 13.07.1908 r. - Włodawa (d. woj. lubelskie), zmarła 28.01.1995 r. – Warszawa, pochowana: Cm. Powązki Warszawa Kw. 281/6/5.
MARIA BRONISŁAWA SZWARC Mąż - (1) STANISŁAW ANDRZEJ GRZYMAŁA SIEDLECKI - ur. w 1905 r. - Biała Cerkiew – (Ukraina) zmarł w 1962 – Elsternvick (Australia) – ich ślub - 1931 r. – Warszawa - dzieckiem z tego małżeństwa jest - STANISŁAW ANDRZEJ GRZYMAŁA SIEDLECKI – ur. 28.09.1932 r. - Warszawa. Żona Jego (1) MARY EL. SHEEHAN, ślub - 08.07.1959 r. - Topeka, Kansas, USA, a ich dzieci – to: 1. MAREK Andrzej Grzymała SIEDLECKI – ur. 15.12.1960 r. - Houston, Texas USA i 2. JULIE E. SIEDLECKI – ur. 15.02.1971 r. - Raleigh, North Carolina, USA Żona (2) KARINA ? ślub - ? Mąż - (2) ADAM KAROL KRYSIEWICZ, ślub - 14.06.1937 r. – Wilno (Litwa). MARIA BRONISŁAWA SZWARC, primo voto Grzymała – Siedlecka, Krysiewicz: Wychowanka Szkoły "Wolnego baletu Tacjany Wysockiej" - "Tacjanka". Występowała w kabarecie "QVI PRO QVO". Baletmistrz - choreograf. Aktywny członek ruchu oporu w czasie II Wojny Światowej - członek AK. Była choreografem w Jeleniogórskim Teatrze w latach 1947-1950. Prowadziła liczne zespoły taneczne, rytmiki dla dzieci, a w zaawansowanych latach również gimnastykę dla starszych pań. Od 1939 r. była wspaniałym współtowarzyszem i opiekunem częściowo sparaliżowanego męża Adama Krysiewicza, a cały czas wspaniałą i oddaną bez reszty Matką czworga dzieci. "Myszka - Czarownica" dla przyjaciół, obdarzona szóstym zmysłem i niezniszczalnym temperamentem. Pomagała zawsze i wszystkim. W latach 60 - tych odkrywa w sobie dalsze talenty w zakresie radiestezji, jest współorganizatorem Gdańskiego Stowarzyszenia Radiestetów. Wykonuje liczne ekspertyzy, diagnozuje beznadziejne przypadki chorobowe. Jest wynalazcą i producentem neutralizatora szkodliwych promieniowań żył wodnych "EMKA". Celem całego Jej życia było zabezpieczyć byt rodzinie i pomagać potrzebującym, nieraz do przesady i kosztem swego zdrowia. Aby osiągnąć te cele potrafiła być wszystkim: sanitariuszem w czasie wojny, handlarzem i przemytnikiem alkoholu, rolnikiem i hodowcą nutrii, garbarzem i malarzem. W walce o byt rodziny nie było dla niej celów nieosiągalnych. Wychowywała syna córki Magdaleny kochanego pierwszego wnuka Macieja Pertyńskiego. Jak meteor odwiedzała wszystkie swoje dzieci od syna z pierwszego małżeństwa Stanisława Andrzeja Grzymały - Siedleckiego w Teksasie, poprzez odwiedziny Tomasza w Czechosłowacji i wszędzie gdzie czuła, że jest potrzebna. Dwa lata przed śmiercią oślepła, to była Jej prawdziwa klęska. To żywe srebro, niezmordowany podróżnik i globtroter przykuty do jednego miejsca. Jesteśmy przekonani, że to złamało Jej niespożytą siłę do działania i życia. Odeszła ukochana żona Adama i ukochana MAMA - NASZ DUCH OPIEKUŃCZY. Zmarła w Warszawie w Szpitalu na Kasprzaka na udar pnia mózgowego, 28 stycznia 1995 r. Pochowana zgodnie z Jej życzeniem w grobie Jej matki na Powązkach kw.281/6/5.
DZIECI ADAMA KRYSIEWICZ i MARII SZWARC:
1. TOMASZ JAN6 KRYSIEWICZ (Tomasz Jan (sw.57669) ) – ur. 05.07.1938 r. - Warszawa.
2. MARIA MAGDALENA6 KRYSIEWICZ (Maria Magdalena (sw.57670)) – ur. 16.08.1939 r. - Mielec.
3. MAREK STEFAN6 KRYSIEWICZ (Marek Stefan (sw.57671)) – ur. 25.08.1945 r. - Mielec (d. woj. rzeszowskie).
*ZOFIA KATARZYNA5 KRYSIEWICZ (KAROL MARCIN4, JAN3, TOMASZ2, NM1) – ur. 24.11.1901 r. - Poznań, zmarła 22.09.1987 r. - Poznań. Mąż - ROCH B. KNAPOWSKI, ślub - 30.06.1928 r. – Poznań. Zofia Katarzyna, studia muzyczne i śpiewu w Konserwatorium. Razem z siostrą Walentyną organizowała harcerstwo w Poznaniu.
ROCH B. KNAPOWSKI: Roch Bolesław, doktor filozofii i ekonomii Uniwersytetu Poznańskiego. Następnie profesor zwyczajny, praca z ekonomii i docentura z historii starożytnej. Ślub cywilny z Zofią, Katarzyną Krysiewicz odbył się 30.06.1928 r. przed urzędnikiem stanu cywilnego w Poznaniu (akt nr 545) - świadkami byli Edward Taylor i Adam Krysiewicz.
DZIECI ZOFII KRYSIEWICZ i ROCHA KNAPOWSKIEGO:
1. ANIELA A. Z.6 KNAPOWSKA – ur. 21.08.1929 r. - Poznań.
2. STANISŁAW KAROL6 KNAPOWSKI – ur. 19.05.1931 r. – Poznań, zmarł 28.09.1967 r. - Miami Floryda USA. STANISŁAW KAROL KNAPOWSKI: doktor matematyki, docent Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Profesor Uniwersytetu w Miami na Florydzie w USA. Zginał w wypadku samochodowym.
3. JAN BOLESŁAW6 KNAPOWSKI – ur. 18.07.1933 r. - Poznań.
4. KAZIMIERZ ZBIGNIEW6 KNAPOWSKI – ur. 03.03.1936 r. - Poznań.
----------------------------------------------------------------------
Generacja 6
*TOMASZ JAN6 KRYSIEWICZ (ADAM KAROL5, KAROL MARCIN4, JAN3, TOMASZ2, NM1) – ur. 05.07.1938 r. - Warszawa. Żona - ELŻBIETA A. BYTNER (ur. 04.04.1945 r. - Bodzanów k/Płocka), ślub - 25.11.1972 r. - Warszawa.
TOMASZ JAN6 KRYSIEWICZ: chrzczony 12.12.1938 r. w Kościele parafialnym na Żoliborzu - Św. St. Kostki. Jak wielu w czasie zawieruchy wojennej i powojennej wraz z rodziną trudno zagrzewa jedno miejsce. Urodzony w Warszawie, wojna - potem Mielec i tam początek edukacji w 1944 r. Szkoła Podstawowa w Jeleniej Górze, liceum i matura w Krynicy górskiej, studia na Politechnice Warszawskiej 1961 r. - mgr inż. mechaniki. Od 1960 r. pracuje w ZM/ZPC "URSUS" do emerytury w 1995r. - na różnych stanowiskach w tym szefa eksportu. Przez siedem lat pełni funkcję przedstawiciela "URSUSA" w Czechosłowacji.
DZIECI TOMASZA KRYSIEWICZ i ELŻBIETY BYTNER:
1. JOANNA RENATA7 KRYSIEWICZ – ur. 29.05.1974 r. - Warszawa. Mąż –
KONRAD FLIS, ślub - 16.08.1997 r. - Warszawa - Ursus. Dziecko JOANNY
KRYSIEWICZ i KONRADA FLIS - JAKUB OSKAR FLIS – ur. 04.12.2002 r.
Warszawa.
2. MARTA MAGDALENA7 KRYSIEWICZ – ur. 18.04.1980 r. - Warszawa.
*MARIA MAGDALENA6 KRYSIEWICZ (ADAM KAROL5, KAROL MARCIN4, JAN3, TOMASZ2, NM1) – ur. 16.08.1939 r. - Mielec. Mąàäêàçàöü
Witam,moja prababcia nazywała się Ludwika Krysiewicz ,potem wyszła za mąż za Franciszka Wróblewskiego .àäêàçàöü
Pracuję nad genealogią rodu Krysiewicz i wszystko urywa mi się w Zaścianku Krysiewicze pod Wołkowyskiem (obecnie to osiedle w Wołkowysku). Proszę o wszelkie informacje, podam też wszystko co posiadam , a zaczyna się tak: Tomasz Krysiewicz
Urodzony około 1781- prawdopodobnie w Zaścianek Krysiewicze k/Wołkowyska – ob. Białoruś,
zmarł 02.08.1821 r. - Czarnków n/Notecią – pochowany - cmentarz parafialny (główna aleja).
śluby i dzieci, wnuki, i do prawnuków
- żona (ślub: w roku 1811, Czarnków katol.), dawny pow. Czarnków (d. W.Ks.Pozn.), ): Rozalia Powelska 1785, dzieci:
Ignacy Jakub 1816-1867
& Apolonia Wilant 1823-1910 dzieci:
Bolesław Krysiewicz 1862-1932
& Maria Malczewska z Malczewa h. Awdaniec 1877-1940 | Anna Krysiewicz 1902 | Helena Krysiewicz 1904 |
Jan 1818-1896
& Elżbieta Willant 1822-1912 dzieci:
Karol Marcin Krysiewicz 1852-1921
& Aniela Broekere h. wł. 1868-1950 | Stanisław Krysiewicz 1889-1914 | Józef Krysiewicz 1891-1940 | Walentyna Krysiewicz 1893-1974 | Adam Karol Krysiewicz 1896-1957 | Zofia Katarzyna Krysiewicz 1901-1987 |
źródła:
- ślub: Akt małżeństwa: Czarnków (katol.), dawny pow. Czarnków parafia, rok 1811, nr aktu 19 [indeks na http://poznan-project.psnc.pl/]
TOMASZ KRYSIEWICZ - ur. prawdopodobnie w 1781 (1790 ?) r. może Zaścianek Krysiewicze k/Wołkowyska – ob. Białoruś, zmarł 02.08.1821 r. - Czarnków n/Notecią – pochowany - cmentarz parafialny (główna aleja). Żona - ROZALIA POWELSKA, ślub - 07.05.1811 r. - Kościół Parafialny w Czarnkowie n/Notecią.
(Uwaga: jak głosi przekazywana ustnie legenda – historia – ponoć wraz z w/w Tomaszem (nie wiadomo czy i jakie miał rodzeństwo) wyruszyło na wojaczkę (powstania, wojny itp.) jeszcze dwóch Krysiewiczów; jeden ponoć po latach walk i tułaczki osiadł w drodze powrotnej do rodzinnej posiadłości Krysiewicze - na Polesiu (prawdopodobnie okolice obecnej białostocczyzny) i tu pewne fakty by się zgadzały – jest „gałąź” rodu Krysiewiczów w tym rejonie – brak jedynie wiedzy o powiązaniach. Drugi walczący w rejonie Austrii (Galicji) ostał się pono w rejonie obecnego Śląska i okolic – i tu też pewne fakty by się zgadzały – jest „gałąź” rodu Krysiewiczów w tym rejonie – brak tylko jw. wiedzy o powiązaniach. Ten trzeci to w/w Tomasz, który zjawił się w rejonie poznańskim (Czarnków n/Notecią), i Jego to genealogię jako „wiodącą” tu opisano. Jest nadzieja, że kiedy te materiały trafią do różnych przedstawicieli rodziny Krysiewiczów – znajdą się powiązania, a może i „korzenie” – tkwiące gdzieś w historii, a może i rzeczywistości dzisiejszej na terenie dawnych kresów RP, a obecnie Litwy i Białorusi).
TOMASZ KRYSIEWICZ: Nieznany przybysz, młodzian ok. 20 - to letni, kaleka – kulawy możliwe żołnierz - inwalida, bez zawodu, możliwe, że uczestnik powstania kościuszkowskiego, uciekający wygnaniec z Litwy? Do Czarnkowa przybył w pierwszych latach XIX wieku. Rychły zgon Tomasza Krysiewicza (1821 r.) spowodował, że dzieci rodzone w latach 1812 do 1822 nie wiedziały o przeszłości ojca praktycznie nic. Nie zachowały się żadne wiadomości skąd pochodził, kim był i dlaczego opuścił strony rodzinne. Interesujące, że ten nieznany młody przybysz poślubił Rozalię Powelską z zasiedziałej rodziny patrycjatu miejskiego w Czarnkowie, wnuczkę burmistrza!? Pochowany został w głównej alei cmentarza czarnkowskiego nieopodal grobów proboszczów parafii czarnkowskiej!?
ROZALIA POWELSKA (ID: sw.56410) – ur. prawdopodobnie w 1783 (1790 ?) r. w ?, zmarła - 28.02.1858 r. - Poznań (Wielkie Garbary 10, dom syna Jana Krysiewicza). Jej ojciec - JÓZEF POWELSKI (1742-1814) - obywatel miasta Czarnkowa, członek patrycjatu miejskiego - żona, Domicela Powelska z domu Nowacka (1754-1829) - Jozef Powelski najprawdopodobniej zaopiekował się przybyszem Tomaszem Krysiewiczem i oddał mu córkę Rozalię za żonę – szczegóły nieznane.
Od tego przodka do dzisiejszych potomków mam wszystko w pełni udokumentowane, ale brak mi "początku".
Pozdrawiam i czekam na kontakt!
àäêàçàöü
w 1917 lub 1918 uciekł do Polski mój dziadek Mikołaj Czeszejko , w poszukiwaniu swoich trzech starszych braci. urodził się w Sielec , przebywał gdzieś koło Hańczar czy coś w tym sensie miał jeszcze dużo starsze siostry , ale szybko dziewczyny się pożeniły , a on jako najmłodszy po śmierci rodziców został przygarnięty do jakiegoś wujostwa . dziadek bał się mówić o jego ucieczce, ale opowiedział jak został wcielony jako dzieciak do czerwonoarmistów i przy pierwszej okazji zwiał do Polski. może jakieś zapiski w cerkwi lub kościele we wsi Sielec , ktoś moe przypadkiem będzie miał możliwość sprawdzić . àäêàçàöü
Z tej wsi wywędrował na wojaczkę mój pra, pra dziadek Tomasz Krysiewicz (1781-1821), od Niego do dzisiejszych potomków mam całą udokumentowaną genealogię, ale nic o jego przodkach i rodzeństwie. TOMASZ2 KRYSIEWICZ ur. prawdopodobnie w 1781 Zaścianek Krysiewicze k/Wołkowyska – ob. Białoruś, zmarł 02.08.1821 r. - Czarnków n/Notecią – pochowany - cmentarz parafialny (główna aleja). Żona - ROZALIA POWELSKA, ślub - 07.05.1811 r. - Kościół Parafialny w Czarnkowie n/Notecią.
(Uwaga: jak głosi przekazywana ustnie legenda – historia – ponoć wraz z w/w Tomaszem (nie wiadomo czy i jakie miał rodzeństwo) wyruszyło na wojaczkę (powstania, wojny itp.) jeszcze dwóch Krysiewiczów; jeden ponoć po latach walk i tułaczki osiadł w drodze powrotnej do rodzinnej posiadłości Krysiewicze - na Polesiu (prawdopodobnie okolice obecnej białostocczyzny) i tu pewne fakty by się zgadzały – jest „gałąź” rodu Krysiewiczów w tym rejonie – brak jedynie wiedzy o powiązaniach. Drugi walczący w rejonie Austrii (Galicji) ostał się pono w rejonie obecnego Śląska i okolic – i tu też pewne fakty by się zgadzały – jest „gałąź” rodu Krysiewiczów w tym rejonie – brak tylko jw. wiedzy o powiązaniach. Ten trzeci to w/w Tomasz, który zjawił się w rejonie poznańskim (Czarnków n/Notecią), i Jego to genealogię jako „wiodącą” posiadam. Jest nadzieja, że kiedy te materiały trafią do różnych przedstawicieli rodziny Krysiewiczów – znajdą się powiązania, a może i „korzenie” – tkwiące gdzieś w historii, a może i rzeczywistości dzisiejszej na terenie dawnych kresów RP, a obecnie Litwy i Białorusi). Proszę o pomoc w poszukiwaniach.
àäêàçàöü